środa, 9 grudnia 2015

Okablowanie w centrach danych i serwerowniach czyli jak nie pogubić się w gąszczu kabli

Centra danych i serwerownie to nie tylko wieloprocesorowe komputery zdolne wykonać miliony obliczeń na sekundę ale to także tysiące kabli łącząc je wszystkie w całość. Okablowanie je łączące - zwane strukturalnym, ma na celu zapewnienie możliwości wykonywania połączeń pomiędzy urządzeniami IT bez konieczności przeprowadzania za każdym razem nowych kabli.W wielkim skrócie polega to na takim zaprojektowaniu połączeń kablowych opartych na popularnej skrętce czy też światłowodach, pomiędzy poszczególnymi szafami IT i główną szafą krosowniczą aby zostały one zamontowane na stałe.Poprzez zastosowanie takiej struktury, podłączenie nowego serwera do sieci odbywa się wyłącznie przy pomocy krótkiego kabla krosowego zwanego patchcordem, poprzez patchpanel znajdujący się w tej samej szafie.Jeżeli stałe połączenia pomiędzy poszczególnymi szafami rackowymi nie były by zapewnione, dodanie jakiegokolwiek nowego urządzenia pociągało by za sobą konieczność doprowadzenia do niego odpowiednio długiego kabla. Przy nawet niezbyt dużej ilości takich połączeń bardzo trudno byłoby utrzymać porządek i estetykę, nie wspominając już o znacznym wydłużeniu się czasu potrzebnego na zmiany w konfiguracji połączeń.Kolejnym, bardzo ważnym elementem prawidłowo zaprojektowanego okablowania strukturalnego są trasy kablowe, w których prowadzone i organizowane są kable. Tego typu trasy kablowe można spotkać w postaci koryt metalowych, drabinek kablowych lub koryt PCV. Ilość znajdujących się w nich przewodów może być na prawdę ogromna. Z tego też względu bardzo przydatne mogą okazać się urządzenia do formowania wiązek kablowych. W takim gąszczu kabli warto również zadbać o odpowiednie ich oznaczenie, w czym pomogą oznaczniki kablowe.

Jak więc sami widzicie okablowanie strukturalne oraz trasy kablowe stanowią niezbędny element każdej profesjonalnej serwerowni.

1 komentarz:

  1. PCV, poliester wzmacniany włóknem szklanym i wiele więcej. Firma Niedax ma szeroką ofertę na systemy tras kablowych www.niedax.pl.

    OdpowiedzUsuń