środa, 4 listopada 2015

Jak uporządkować kable w obudowie komputerowej - krótki poradnik

W każdym komputerze, istotne elementy sprzętu jak procesor czy też karta graficzna, bardzo mocno się nagrzewają. Z tego też względu chłodzone są poprzez chłodne powietrze wdmuchiwane do obudowy dzięki wentylatorom. Aby jednak chłodzenie tego typu było efektywne, powietrze musi być zasysane z zewnątrz do środka obudowy i tam odpowiednio rozprowadzone. W przeciwnym wypadku podzespoły chłodzone są już nagrzanym powietrzem i ich temperatury rosną zamiast maleć.O wspomniany, właściwy obieg powietrza można  zadbać porządkując kable i taśmy znajdujące się wewnątrz obudowy komputera. Do ich układania będą nam potrzebne plastikowe opaski samozaciskowe czyli tak zwane trytki oraz praktyczne i wygodne opaski rzepowe.
Pamiętajcie, że dzięki odpowiedniemu ułożeniu i posortowaniu kabli w obudowie będziecie w stanie znacząco obniżyć temperatury jego podzespołów.
Na początek kilka ogólnych zasad, którymi powinniście się kierować. Otóż pamiętajcie, że im więcej wolnych otworów na przemieszczenie kabli w obudowie tym lepiej. Ponadto, jeżeli źródło wdmuchiwanego powietrza znajduje się na spodzie obudowy, pamiętajcie, że to miejsce powinno być wolne od jakiegokolwiek okablowania.

Opaska rzepowa idealnie nadające się do porządkowania kabli


Jeżeli tylko wasza obudowa na to pozwala zaleca się przenieść całe okablowanie na "ciemną stronę" obudowy - dzięki czemu zyskamy przejrzystość i zwiększymy dostępne miejsce.
Jeśli macie możliwość wymiany zasilacza lub dopiero planujecie jego kupno - zdecydujcie się na model z odłączanymi kablami aby lepiej zarządzać okablowaniem.
Podczas segregacji kabli używajcie opasek zaciskowych i rzepowych tak często jak tylko możecie. Opaski rzepowe są bardzo dobrym wyjściem dla komputerów z dużą (lub grubymi) ilością kabli. Miejcie też na uwadze aby nie stawiać kabli na przeciwko strumieni powietrza z wentylatorów.
Na sam koniec, kable polecamy wam segregować tematycznie to znaczy, żeby na przykład kable od front panelu obudowy zacisnąć jedną opaską tak aby później łatwiej było wam się zorientować gdzie one się znajdują.

Źródło: http://porzadekwkablach.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza