czwartek, 12 listopada 2015

Jak wykonać recabling słuchawek - krótki poradnik dla początkujacych

Każdy audiofanatyk powie wam, że jakość przewodów i źródło dźwięku mają ogromne znaczenie dla wrażeń podczas słuchania muzyki. Z tego też względu coraz popularniejszy staje się recabling - czyli zamiana kabla audio w słuchawkach na zamiennik o dużo lepszej jakości, co przekłada się na znaczną poprawę wrażeń muzycznych za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Jak zatem wykonać taki recabling? Na początek będziesz potrzebować kilku rzeczy: wtyk słuchawkowy - najczęściej będzie to tak zwany mały jack, splitter, dobrej jakości kabel ( obecnie bardzo popularne są Condufil Solone 3014, Cordial CMK209 czy też Cordial CMK422), lutownica, cyna, taśma izolująca i rurki termokurczliwe oraz oplot kablowy.
Gdy mamy już wszystkie niezbędne akcesoria przystępujemy do pracy. Musimy wziąć kabel i odmierzyć odcinek od wtyczki do splittera. Następnie odmierzamy dwa kawałki kabla o identycznej długości ( chodzi o odcinki, które biegną od splittera do muszli słuchawek). Kolejno przystępujemy do zdjęcia izolacji z końców każdego kabla i skręcamy przewody aby następnie dodać odrobinę cyny.Tak przygotowane kable zaklejamy taśmą izolacyjną, aby żaden przewód się nie stykał. Kolejny etap to nałożenie oplotu na nasz nowy kabel. Następnie przystępujemy do założenia rurki termokurczliwej na splitter, tak aby ten pewnie się trzymał. Z prac przy kablu pozostało jeszcze przylutować do niego odpowiednią końcówkę jack.
Nowy przewód już gotowy - teraz musisz zabrać się za przygotowanie samych słuchawek. Rozbierz muszlę słuchawek. Kiedy już to zrobisz musisz odlutować oryginalny kabel od punktów lutowniczych przetworników ( zapamiętaj lub zanotuj który przewód odpowiada za masę a który za kanał ).
Ostatni etap to przylutowanie nowego kabla do punktów lutowniczych przetworników słuchawek. Gdy to już zrobimy pozostanie nam tylko zabezpieczyć kabelki muszli przed wyrwaniem, i założyć pady aby słuchawki wyglądały tak jak przed recablinigiem. Teraz wystarczy podpiąć je pod źródło dźwięku i cieszyć się zupełnie nowymi doznaniami audio.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza