piątek, 15 maja 2015

Kabel, a przewód ! Czy to ma znaczenie?

Chyba każdy z nas posługuje się dwoma pojęciami - kabel i przewód, czym one się różnią i jakie są rodzaje przewodów? 

 

 

 

Kabel czy przewód?
Różnica w tych dwóch określeniach jest zasadnicza - różnice tych terminów wynikają z budowy, przeznaczenia oraz ceny. Wykonując instalacje elektryczną wewnątrz budynku stosuje się tańsze przewody instalacyjne. Instalację zewnętrzną za to wykonuje się przy użyciu kabli.  

Jakie są rodzaje przewodów?
Ilość rodzajów przewodów jest ogromna i dotyczy ona głównie ich zastosowań. Różnic jest wiele, począwszy od przekroju, jedno lub wielożyłowego po materiały do jego produkcji użyte. Dlatego przewody klasyfikuje się według normy PN.

 • DY - jest to przewód miedziany, jednodrutowy (oznacza to literka "D") oraz o izolacji z polwinitu zwykłego (literka "Y"). Przewody te można stosować w pomieszczeniach suchych, pod tynkiem i na tynku, ale także do zabezpieczonych instalacji oświetleniowych zewnętrznych. 

 • DYc - przewód o żyle miedzianej, jednodrutowej (D) oraz o izolacji z polwinitu odpornego na ciepło (Yc) Do stosowania w połączeniach wewnętrznych i zewnętrznych.

 • LgY - przewód o żyle miedzianej, wielodrutowej (L), giętkiej (g) oraz o izolacji z polwinitu zwykłego (Y) do zostawania wewnątrz rur instalacyjnych .

 • YDY - przewód o żyłach miedzianych, jednodrutowych (D) oraz o izolacji z polwinitu zwykłego (Y) i powłoce polwinitowej (Y) Zastosowanie: Do układania na stałe w pomieszczeniach suchych i wilgotnych, na tynku i pod tynkiem.

 • YDYp - przewód o żyłach miedzianych, jednodrutowych (D) oraz o izolacji z polwinitu zwykłego (Y) i powłoce polwinitowej (Y), płaski (p) Z powodzeniem stosowany do układania na stałe w pomieszczeniach suchych i wilgotnych, na tynku i pod tynkiem.
 • YDYt - przewód o żyłach miedzianych, jednodrutowych (D) oraz o izolacji z polwinitu zwykłego (Y) i powłoce polwinitowej (Y), wtynkowy (t) Zastosowanie takie jak YDYp, dodatkowo można mocować gwoździkiem.
 • OMY - przewód oponowy (O), mieszkaniowy (M), o żyłach miedzianych oraz izolacji i oponie polwinitowej (Y), okrągły.
 • OMYp - przewód oponowy (O), mieszkaniowy (M), o żyłach miedzianych oraz izolacji i oponie polwinitowej (Y), płaski (p) Można stosować wszędzie w domu, do urządzeń gospodarstwa domowego nawet w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych. Nie nadaje się do stosowanie na zewnątrz!

 • OWY - przewód oponowy (O), warsztatowy (W), o żyłach miedzianych oraz izolacji i oponie polwinitowej (Y), okrągły.

 • AsXSn - przewód elektroenergetyczny samonośny (s) o żyłach aluminowych (A) oraz o instalacji z polietylenu usieciowanego (XS), odporny na rozprzestrzenianie się ognia (n) Stosowany do zasilania urządzeń elektrycznych drogą napowietrzną.

 • YKY - kabel (K) elektroenergetyczny o izolacji polwinitowej (Y) i powłoce polwinitowej (Y), z żyłami miedzianymi
 •  YAKY - kabel (K) elektroenergetyczny o izolacji polwinitowej (Y) i powłoce polwinitowej (Y), z żyłami aluminiowymi. Stosowany do układania bezpośrednio w ziemi.


Jak widzicie każdy przewód i kabel ma swoje zastosowanie. Wiąże się to z względami bezpieczeństwa  oraz wpływa na bezawaryjność instalacji. Należy przestrzegać zastosowania przewodów i kabli ponieważ chyba nikt z nas nie chciałby np. kłóć nowo położonego tynku z powodu przewodu, który został źle dobrany i po paru miesiącach uległ uszkodzeniu.

Jeśli szukacie odpowiedniego kabla, przewodu lub akcesoriów do ich zabezpieczenia to zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.porzadekwkablach.pl.

Źródło: www.wojtap.pl, www.gdzie.pl/mczakan/02_klasyfikacja%20przewodow.pdf

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza