piątek, 12 czerwca 2015

Wykrywanie przewodów w ścianie - jak się to robi !

Prawie każdy z nas raz na jakiś czas sam coś majsterkuje. Czasem po prostu musimy wywiercić w ścianie dziurę na kołek albo coś podobnego. Jednak każda ingerencja w ścianę wiąże się z możliwością uszkodzenia instalacji elektrycznej, która w niej się znajduje. Dlatego dziś zastanowimy się w jaki sposób możemy sprawdzić czy np. wiercenie w danym miejscu jest bezpieczne.

 


Wiedza na temat przebiegu poszczególnych instalacji w domu jest potrzebna podczas ich modernizacji oraz w czasie prac remontowych, podczas których wierci się w ścianach lub skuwa tynki. W takich sytuacjach bardzo łatwo uszkodzić przewody biegnące w ścianie. W starym budownictwie kładzione były instalacje bez adekwatnego pokrycia w postaci projektu. Dodatkowo bardzo dużo osób wykonuje drobne przeróbki instalacyjne na własną rękę, nie dbając o  obowiązujące standardy związane z zachowaniem odpowiedniego ułożenia przewodów na ścianie.

Jak wykryć przewody w ścianie?

 

Do wykrywania przewodów służą detektory budowlane, które są urządzeniami elektronicznymi. Detektory z wyższej półki potrafią wykryć czy w ścianie w danym miejscu znajduje się element mogący być przeszkodą przy wierceniu.


Działanie takiego detektora możecie zobaczyć na poniższym filmiku:


Warto wiedzieć;)

 

Przewody biegnące z puszek elektrycznych do gniazdek lub wyłączników powinny być  ( zaznaczamy POWINNY – co nie oznacza, że zawsze są ;) ) ułożone w liniach poziomych i pionowych. Linie pionowe to najczęściej linie pomiędzy puszkami elektrycznymi, które mogą się znajdować na ścianach dookoła pomieszczenia, a linie te mogą leżeć w następując strefach:
strefa górna: 15 – 45cm od sufitu,
strefa dolna: 15 – 45cm od podłogi.Jeśli szukasz akcesoriów do kabli zapraszamy na www.porzadekwkablach.pl

Źródło: www.wojtap.pl, www.blog.tool-box.pl

1 komentarz: