środa, 8 lipca 2015

Jaki oplot wybrać - część 1

Duży wybór nie zawsze jest dobrodziejstwem, czasami może się stać przekleństwem. Tak może być jeśli ktoś będzie chciał dobrać oplot z naszej oferty. Jeśli nie wiesz jaki oplot będzie odpowiedni do twoich celów to spróbujemy ci w tym pomóc.


Wybierając oplot trzeba sobie zadać pytanie jakie są nasze oczekiwania i potrzeby. To pomoże nam zawęzić zakres poszukiwań.  Główne pytania na jakie trzeba sobie odpowiedzieć to:

- do czego ma służyć oplot?
- jak go będziemy zakładać?
- jaki ma mieć rozmiar?

Pierwsze z naszych pytań jest najistotniejsze. Jeśli uda się nam na nie odpowiedzieć to pozostałe już odpowiedzi będą już dużo łatwiejsze.

Do czego zatem mogą służyć oploty?

Oploty mogą pełnić następujące funkcje:
- porządkujące – dzięki nim możemy porządkować kable w zwarte estetyczne wiązki,
- oznaczające – dzięki różnym kolorom oplotów możemy w łatwy i czytelny sposób oznaczyć nasze kable.
- ochronne – oploty mogą kable przed wieloma czynnikami takimi jak np. przecięcie, temperatura itp.,
Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z opisanych zastosowań.
PORZĄDKOWANIE
Do porządkowania kabli oploty są stosowane w przemyśle samochodowym, maszynowym, energetyce. Chyba każdy otwierając maskę swojego samochodu widział wiązki kabli prowadzone w czarnych plastikowych siatkowych rurkach, tak to są oploty poliestrowe lub nylonowe


Jeśli zależy nam jedynie na prostym zebraniu kabli w wiązki, ten rodzaj oplotów jest stosowany najpowszechniej. Jest tani, dostępny w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. Dzięki swojej konstrukcji może zwiększać i zmniejszać swoją średnicę przez co łatwo go dopasować  i nałożyć na kable z różnymi końcówkami i złączami. Jeśli jednak różnice średnic kabli są bardzo duże ten oplot może nie sprawdzić. Wtedy radzimy sięgnąć po oploty typu OverExpanded


Oploty te dzięki swojej konstrukcji mogą powiększać swoją standardową średnicę o nawet  150% (np. oplot 6mm może zwiększyć średnice do 13mm a po naciągnięciu zmniejszyć rozmiar do 3mm). Jednak powoduje to, że stają się one mało kryjące (oplatane kable prześwitują) i  skracają się na długość (czym większa zmiana średnicy tym krótszy staje się nasz oplot, czyli metr oplotu 6mm po zwiększeniu średnicy do 9mm pokryje nam już nie 1m kabla ale około 80 cm).
Co zrobić gdy oplot musimy założyć gdzieś poza naszym warsztatem gdzie nie mamy dostępu do swojej wspaniałej skrzynki z narzędziami lub nie mamy czym zakończyć oplotu. Jeśli standardowy oplot PET utniemy nożem lub nożyczkami to jego końce bardzo szybko nam się rozplotą i zamiast oplotu będziemy mieli tylko plątaninę cienkich nitek. W takiej sytuacji pomocny może być oplot typu ClenCut


Ten oplot dzięki specjalnemu splotowi nie rozplata się tak szybko. Można go ciąć zwykłymi nożyczkami i doraźnie zakładać na kable bez specjalnego zakańczania. Trzeba jednak pamiętać, że oploty te w końcu również się będą rozplatać, choć dużo wolniej niż standardowe i trzeba będzie je po przybyciu do warsztatu jakoś zabezpieczyć.

OZNACZANIE
Jeśli już wybraliśmy odpowiedni oplot a chcemy jakoś oznaczyć nasze kable to najprostszym sposobem będzie użycie kolorów. Większość z oferowanych przez nas oplotów dostępna jest w kilku kolorach.  Najszersza paleta barw i wzorów jest przy oplotach typu PET. Tam można wybierać do woli. Oploty są dostępne w standardowych kolorach lub w wykonaniach specjalnych np. Remix, Upton.


Ogromny wybór oplotów dostępny jest w naszym sklepie: www.porzadekwkablach.pl. Całą gamę kolorów oferowaną przez firmę Techflex można zobaczyć  pod tym adresem
http://techflex.com/prod_pet.asp

Już niedługo dalsza część artykułu!

Źródło: www.wojtap.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza