piątek, 26 czerwca 2015

Jak zabezpieczyć sprzęt elektryczny przed burza?

Okres wakacyjny to nie tylko upał i gorące klimaty, jest to okres, kiedy burze to bardzo częste zjawisko, które może wyrządzić ogromne szkody w naszych domach. Dzisiaj skupimy się nad tym jak zadbać o swój sprzęt w czasie burzy.
Piorun jest krótkotrwałym prądem elektrycznym, który płynie w zjonizowanym powietrzu miedzy chmurami lub między chmurą a ziemią. Wyładowanie doziemne występuję wtedy, gdy wyładowanie następuję z chmury do ziemi. Jest najgroźniejsze dla naszego sprzętu domowego oraz dla nas ludzi.

1. Piorunochron jest instalacją chroniącą urządzenia przed porażeniami, jakie występują podczas burzy.  Składają się one ze: zwodów przyjmujących doładowania, przewodów odprowadzających, przewodów uziemiających, zacisku probierczego oraz uziomu.2. Kolejną podstawową rzeczą, jaką musisz zrobić, jeżeli chcesz ochronić swój sprzęt, to odłączenie go od listwy zasilającej, gniazdka. Kiedy chcesz jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem, jaki niesie za sobą burza, możesz odciąć zasilanie głównym wyłącznikiem prądu, który uniemożliwia dopływ prądu większością Twoich urządzeń występujących w domu. Pamiętaj, gdy opuszczasz dom na dłuższy czas wakacyjny albo, chociaż jeden dzień, okres wakacji to czas, kiedy burze są nieprzewidywalne, a jak mówi przysłowie przezorny zawsze ubezpieczony, więc opuszczając dom odetnij wszystkim urządzeniom prąd  tak, aby burza nie mogła wyrządzić szkód podczas Twojej nieobecności w domu.     

                                                                                     

3. Musisz pamiętać również o tym, że nawet jeżeli zakład energetyczny zrobi przerwy w dostarczaniu prądu nie chroni to Twoich urządzeń, nawet wyłączona linia elektroenergetyczna zasilająca budynki, stanowi drogę przez którą może się przedostać do naszych urządzeń wyładowanie lub przepięcie. Więc nawet w takim przypadku to my odpowiadamy za ochronę naszych urządzeń i odpięciu ich od wszelkiego możliwego zasilania.

Zapraszamy także do naszego sklepu www.porzadekwkablach.pl . Znajdziecie tam masę akcesoriów do spinania, segregowania oraz zabezpieczania kabli i przewodów!

Źródło: www.wojtap.pl

1 komentarz:

  1. Faktycznie przede wszystkim musimy mieć bardzo dobrze położoną instalację elektryczną. U mnie jeszcze jest również fotowoltaika od https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-elk.html i jestem zdania, że warto jest montować takie instalacje w dzisiejszych czasach.

    OdpowiedzUsuń