środa, 9 września 2015

Oplatanie kabli - najczęstsze wątpliwości początkujących

Każdy kto po raz pierwszy chce zająć się oplataniem kabli może poczuć się zagubiony ze względu na bogactwo dostępnych modeli oplotów i technicznych zagadnień o których prawdopodobnie nie ma zbyt dużego pojęcia. Postaramy się zatem omówić najczęściej zadawane pytania i wątpliwości początkujących przez co oplatanie kabli stanie się dużo prostsze.Najczęściej przewijającym się pytanie jest to o ilość potrzebnych metrów oplotu do na przykład "ubrania" kabelków w zasilaczu komputerowym. Jedyną i skuteczną metodą jest zmierzenie samemu lub posiłkowanie się dokumentacją urządzenia dostarczoną przez producenta. Aby poznać potrzebną długość musisz więc zmierzyć każdy kabel lub sprawdzić w dostępnych źródłach u producenta i zsumować razem wszystkie te wartości.

Dla przykładu, jeżeli producent podaje iż długość kabla zasilającego 24 PIN ATX wynosi 450 mm musisz pomnożyć tą wartość przez 24. Co da nam w wyniku 24x450 mm= 10 800 mm czyli 10,8 metra. Do końcowego wyniku warto dodać 10% zapasu w razie jakiś niespodziewanych problemów.Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest rodzaj i rozmiar rurek termokurczliwych jakie należy zastosować. Powinieneś sprawdzić przede wszystkim współczynnik kurczenia, czy wartość, która powie Ci o ile zmniejszy się objętość rurki po podgrzaniu. Im większa wartość tym ściślej będą przylegać przewody. Sugerowany, najlepszy stosunek kurczenia powinien wynosić 3:1 lub 4:1.W domowym zaciszu najczęściej decydujemy się na oplatanie kabli do sprzętu elektronicznego jak komputer czy systemy audio. Na jaki więc rodzaj oplotu zdecydować się podczas oplatania tego typu okablowania?
Tutaj wszystko zależy już od gustu kupującego jednak z pewnością warte polecenia są produkty marki Techflex, które są dostępne w bardzo bogatej palecie kolorystycznej, a do tego ich cena jest stosunkowo niska przez co stanowią przystępną opcję. Dla osób z bardziej zasobnym portfelem istnieje oczywiście alternatywa w postaci niezwykle gęstych oplotów marki MDPC czy też Bitspower - są to już jednak produkty przeznaczone raczej tylko dla komputerowych modderów w przeciwieństwie do produktów Techflex, które mają dużo szersze spektrum zastosowań.

Oplot marki Techflex


Ostatnim zagadnieniem jakie omówimy jest odpowiedź na pytanie jaki narzędzia są potrzebne do oplatania okablowania? Z pewnością niezbędne okażą się nożyczki, zapalniczka ( lub też przy większej ilości przewodów opalarka ) oraz wielofunkcyjny scyzoryk. Takie podstawowe minimum narzędzi pozwoli na rozpoczęcie przygody z oplataniem.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza