piątek, 31 lipca 2015

Sprawdź czy dobrze to robisz - wymiana żarówki!

Wymiana żarówki choć może wydawać się czynnością bardzo prozaiczną to jednak niesie za sobą olbrzymie niebezpieczeństwo. Dziś przedstawimy główne zasady BHP przy wymianie żarówki. Sprawdź czy wymieniasz ją prawidłowo i odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo swoje i otoczenia.
Krok 1
Pierwsza, a zarazem najważniejsza czynność to odłączenie prądu. Oczywiście możesz to zrobić za pomocą przełączniku na ścianie, jednak znacznie bezpieczniej będzie wyłączyć prąd w domu za pomocą wyjęcia lub wyłączenia bezpiecznika. Ten sposób jest najbezpieczniejszy ze względu na to, że odcina on prąd w całym domu.

Krok 2
Kolejną czynnością jest wykręcenie żarówki, jednak zwróć uwagę czy nie masz mokrych rąk, jeśli masz - osusz je. Tak czy tak czynność wykręcania żarówki powinieneś wykonywać w rękawiczkach zapewniających izolację ( rękawiczkach gumowanych). Jeśli wymieniasz żarówkę przy suficie zwróć także uwagę na krzesło lub drabinę na której stoisz. Powinna ona stać stabilnie, nie powinna się suwać po podłodze! Lepiej poprosić drugą osobę o asekurację niż wyrządzić sobie krzywdę.

Krok 3
Wkręć nową żarówkę delikatnie aż do momentu kiedy odczujesz opór przy wkręcaniu. Teraz pozostaje już tylko dokonać sprawdzenia czy nowa żarówka świeci. Włącz ponownie prąd w domu i sprawdź czy wszystko działa jak należy. Jeśli nadal nie ma światła, może nie dokręciłeś żarówki. Wtedy jeszcze raz odłącz prąd, dokręć żarówkę i sprawdź ponownie.

UWAGA!!!
Nigdy nie pracuj pod napięciem. Nawet wymiana żarówki może być niebezpieczna, lepiej dmuchać na zimne ;)

Krok 4
Pozostał Ci już tylko krok 4. Należy go wykonać z dbałości o środowisko. Zużytą żarówkę powinieneś wyrzucić do odpowiedniego elektrośmieciowego kosza. Najczęściej można spotkać takie obiekty w sklepach, centrach handlowych, itp.

Dzięki tak wykonanej wymianie żarówki zminimalizujesz do minimum niebezpieczeństwo związane z tą czynnością. Życzymy wszystkim powodzenia w wszelkich pracach wykonywanych w domu. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza