Strony

czwartek, 29 października 2015

Pozbądź się kabli z mieszkania czyli jak zminimalizować ilość okablowania w urządzeniach domowych

Komu z nas nie marzy się mieszkanie jak z okładki jakiegoś katalogu meblowego, gdzie panuje całkowity porządek a nasze oko nie jest w stanie dostrzec ani jednego kabla? Osiągnięcie perfekcyjnego efektu jaki prezentują nam designerzy jest prawie nie możliwe do osiągnięcia ale są sposoby aby do tego ideału bardzo mocno się zbliżyć.



Po pierwsze należy pamiętać, że jedyne kable jakie są niezbędne w twoim mieszkaniu to te doprowadzające prąd. Pozostałych kabli możesz się pozbyć. Oczywiście aby tego dokonać nie obejdzie się bez pewnych wydatków oraz kompromisów. Jeśli chcesz pójść na całość, musisz liczyć się z kosztowną wymianą sprzętu komputerowego i audio-wideo.



Na pierwszy ogień pójdzie uwolnienie urządzeń od internetowego okablowania. Klasyczny kabel ethernetowy będziesz musiał zastąpić rozbudowaną siecią Wi-Fi. Wymień lub zakup nowoczesny router z obsługą najnowszych standardów 802.11n i 802.11ac tak aby przy pomocy jednego urządzenia pokryć zasięgiem cały dom i jednocześnie osiągnąć wyniki transferów zbliżonych do tych osiąganych po kablu. Musisz jednocześnie pamiętać, że aby wykorzystać maksymalną wydajność sieci bezprzewodowej nie tylko router ale również karta sieciowa wbudowana w laptop, tablet czy telefon musi ją obsługiwać.



Pozbyliśmy się już kilku przewodów, pora na dalszą redukcję okablowania. Tym razem czas na urządzenia peryferyjne. Tradycyjną myszkę i klawiaturę komputerową zastąp bezprzewodowym odpowiednikiem pracującym w standardzie Bluetooth, dzięki czemu kolejne dwa przewody znikną z blatu Twojego biurka.

Kolejnym urządzeniem które możemy zastąpić wersją bez kabla jest drukarka. Modele wyposażone w moduł Wi-Fi są droższe jednak po raz kolejny uda nam się pozbyć kolejnych kabli z widoku. Innym urządzeniem, które też jest dostępne w wersji bez plątających się kabli jest aparat cyfrowy. Wbudowany w niego moduł bezprzewodowy pozwoli nam na zgrywanie zdjęć na dysk bez konieczności wpinania kabli.



Drugim w kolejności po komputerze urządzeniem, które posiada zadziwiającą zdolność tworzenia wokół siebie plątaniny kabli jest TV. Jeżeli spotka się on z PC to mamy już gwarantowane kłębowisko kabli. Istnieje na szczęście sposób na ominięcie tego problemu. Są nią laptopy wyposażone w obsługę technologii Intel Wireless Display, która umożliwi pozbycia się kabla HDMI poprzez przesył sygnału audio-wideo drogą bezprzewodową. Niestety ilość produktów obsługujących ten standard nie jest obecnie zbyt duża.



Jeżeli nie jesteś audiofilem to możesz się również pozbyć kabli od sprzętu audio. Klasyczne głośniki można zastąpić bezprzewodowymi odpowiednikami przesyłającymi muzykę dzięki profilowi A2DP w technologii Bluetooth. Również klasyczne słuchawki możesz zastąpić bezprzewodowymi odpowiednikami i mieć pewność, że już w nic się w nich  nie zaplączesz, nie zahaczysz i nie urwiesz.

Customowe opaski rzepowe


Wisienką na torcie w pozbywania się kabli z domu niech będzie wykorzystanie opasek kablowych, dzięki którym uporządkujesz obligatoryjne kable zasilające, tworząc tym samym w mieszkaniu harmoniczny ład i porządek.

Źródło: http://porzadekwkablach.pl/

czwartek, 22 października 2015

Zrób to sam czyli jak ukryć kable od telewizora w łatwy i prosty sposób

W naszym dzisiejszym kąciku ,,zrób to sam" postaramy się pokazać w jaki sposób ukryć kable od telewizora. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w naszych domach jest wiszący na ścianie telewizor, dużo rzadziej jest to TV postawiony na specjalnie do tego celu stworzonym stoliczku RTV. Jednak wiszący na ścianie telewizor to problem z dużą ilością okablowania które musi być do niego podpięte i znajduje się na widoku. Dzięki naszym poradom bez problemu pozbędziesz się szpecących wygląd pokoju kabli.

 

Sami chyba zdążyliście zauważyć, że nic tak nie szpeci ścian jak wiszące w nieładzie kable. Jeśli chcesz mieć w salonie lub sypialni wiszący telewizor, musisz już wcześniej pomyśleć w jaki sposób zamaskować kable od telewizora. Istnieje oczywiście kilka rozwiązań jak poradzić sobie z tym problemem.


Otóż najbardziej estetycznym rozwiązaniem będzie, gdy w ścianie wykujemy kanał i tam ukryjemy kable od naszego telewizora. Dzięki temu łatwo schowamy w nim kable, a całość następnie zaślepimy kawałkiem płyty gipsowej lub sklejką i zagipsujemy aby na sam koniec pomalować ścianę. Istotne jest jedynie aby na wlocie i wylocie kabli pozostawić w ścianie otwory o odpowiedniej średnicy. 



Jeszcze łatwiej będzie przeciągać kable i dokładać nowe, gdy w ścianie przygotujemy kanał i w nim zainstalujemy korytko z tworzywa ( dostępne w sklepach budowlanych w różnych rozmiarach i wymiarach). Pamiętaj, że aby wygodnie i bez problemów przeciągnąć kable razem z wtyczkami musi mieć ono około 10 cm szerokości.



Jeżeli telewizor jest już zainstalowany na ścianie, a my nie mamy już chęci lub środków na kolejny remont, zawsze istnieje możliwość nawleczenia kabli na ozdobny peszel lub oplot kablowy. W ten sposób w tani i efektowny sposób zamaskujemy kable od TV. Alternatywą może być zastosowanie ściennej maskownicy, która ukryje kable. Ponadto aby maskownica na kable od telewizora mniej rzucała się w oczy, można ją zagruntować, a następnie pomalować w kolorze ściany na której się znajduje.

Źródło: http://porzadekwkablach.pl/

środa, 14 października 2015

Bezpieczeństwo i ochrona przewodów w przemyśle

Niezawodność instalacji elektrycznych to bardzo istotny element w zakładach produkcji seryjnej. Każdy przestój i przerwa w produkcji spowodowana awarią maszyny czy instalacji elektrycznej powoduje ogromne straty dla firmy, z tego też względu zapewnienie odpowiedniej ochrony przewodów w przemyśle jest tak ważne.



Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie przewodów. Jednym z nich mogą być specjalne rury do prowadzenia okablowania, chroniące przed wpływem różnych substancji chemicznych, olejów, paliw czy niekorzystnych warunków pogodowych.





Natomiast w przypadku gdy wytrzymałość mechaniczna taka jak odporność na ściskanie i uderzenia nie jest bezwzględnie wymagana, można stosować oploty ochronne z tworzyw sztucznych. Oploty takie chronią lub spinają wiązki kablowe, gdy nie ma potrzeby stosowania rur karbowanych lub też zwyczajnie brakuje miejsca na ich użycie. Sytuacja taka najczęściej występuje wewnątrz zamkniętych urządzeń czy też w szafach rozdzielczych. Oploty ochronne są najczęściej wykonane z tworzyw samogasnących, wolnych od halogenów, fosforu czy też kadmu.




Kolejnym ważnym elementem służącym do zabezpieczenia kabli w zakładach przemysłowych są przepusty i najazdy kablowe. Tam gdzie nie zawsze da się ukryć lub poprowadzić okablowanie specjalną ścieżką, swoje zastosowanie odnajdują właśnie najazdy i przepusty kablowe. Każdy najazd kablowy jest wyposażony w łącznik i odpowiednie mocowania, umożliwiające łączenie ich ze sobą. Zestawione ciągi są stabilne, i zapewniają ochronę oraz możliwość przechodzenia lub też przejeżdżania po nich bez ryzyka ich uszkodzenia.

Najazd kablowy MIDI firmy Adam Hall

środa, 7 października 2015

Najdroższe kable na świecie

Czy zastanawialiście się kiedyś do czego potrzebne są prawdopodobnie najdroższe kable na świecie i w jakim przedziale kształtuje się ich cena?




Śpieszymy wam wyjaśnić, że nie są to kable do żadnego promu kosmicznego czy też niezwykle skomplikowanego sprzętu komputerowego. Najdroższe kable na świecie skierowane są dla audiofili i są to kable głośnikowe.



W kręgu audiofilskim sprawa kabli jest kwestią niezwykle drażliwą i bardzo często na podstawie kwot, które dany audiofil jest w stanie przeznaczyć na okablowanie określa się jego zdrowie psychiczne. Bo czy wydanie równowartości samochodu klasy premium na kilka metrów kabla nie zakrawa dla zwykłego człowieka na absurd?



To co dla szarego kowalskiego wydaje się żartem, dla osób o niezwykle wrażliwym słuchu, zdolnym wyłapać wszelkie niuanse dźwięku jest sprawą śmiertelnie poważną. Dobrej jakości przewód jest w stanie poprawić odbiór utworu na profesjonalnym sprzęcie audio i sprawić jego właścicielowi masę frajdy.

Jak więc wygląda kabel głośnikowy który wart jest aż tak bajońskich sum? Składa się on z przewodników (najczęściej ze srebra), specjalnie wygładzonej powierzchni kabli i specjalnego nawijania.



Poniżej znajduje się krótka lista trzech przykładowych produktów skierowanych właśnie do audiofila, wraz z cenami - ludzi o słabych nerwach ostrzegamy przed dalszym czytaniem ;)

  • Siltech Royal Signature Emperor Double Crown, około 63, 5 tys. dolarów za 2x2,5m
  • Nordost Odin Supreme, około 23 800 funtów za 2x3m
  • Kimber Kable KS 6068, około 21 388 funtów za 2×3,5m


Sami widzicie, że nie są to drobne sumy. Posiadanie więc takiego kabla to swoista inwestycja. Niektóre tego typu konstrukcje są już wyposażone w chroniący je oplot. Nie dotyczy to jednak wszystkich modeli. Jeżeli jesteś więc w posiadaniu wysokiej jakości kabla głośnikowego radzimy go dobrze zabezpieczyć przy pomocy dostępnego w naszym sklepie asortymentu oplotów i opasek rzepowych.